Egy 13éves 1-es típusú diabétesszel élő lány elment az osztálykirándulásra. Az inzulinpumpája és tartalék inzulin vele volt. A buszon egyszercsak hasfájás és émelygés fogta el, pár óra múlva már sugárban hányt. A vele utazó felnőttek nem vették komolyan a tüneteket, a többi iskolatársa ápolta őt. Végül beszállították a kórházba, de akkor már túl késő volt. A lány meghalt. Valószínűleg a pumpa hibája miatt nem jutott a szervezetébe inzulin. Ez az eset 2019 szeptemberében rázta meg Németországot.
A halál oka: Diabéteszes ketoacidózis.
A ketonok vagy ketontestek kis molekulák, amelyek az 1-es típusú cukorbetegekben akkor keletkeznek, ha elfogy a szervezetükben az inzulin. Ha túl sok ketontest gyűlik fel a cukorbeteg szervezetében, az életveszélyes is lehet. Szakkifejezéssel ezt az állapotot ketózisnak vagy ketoacidózisnak hívják.
Normális esetben a szervezetünk sejtjei cukrot "esznek". Ha elfogy a cukor, akkor a szerveknek be kell érniük zsírral és az ezek lebontásából származó ketonokkal. Ez a szervezet vészforgatókönyve éhezésre. Hasonló dolog történik, ha nincs inzulin, amely a vérből a sejtekbe bevinné a cukrot: a sejtek éheznek. Az éhezés fennáll annak ellenére, hogy a vérben rengeteg a cukor. Végül zsírból alakít a szervezetünk tápanyagot: ezek a ketonok.
Freestyle Precision Neo vércukor- és ketonmérő készülék
A ketontestek savas molekulák, a vér elsavasításával szívritmuszavarokhoz és akár halálhoz is vezethetnek. 1-es típusú cukorbetegeknél ez a fő halálok. Svédországban a 30éves 1-es típusú cukorbetegek 35%-a ketoacidózisban hal meg.
Az inzulin gátolja a zsírbontást. Ha nincs, vagy kevés az inzulin, akkor a zsírbontást semmi sem akadályozza és elszabadul a vészhelyzeti anyagcsere. Amikor valakit először diagnosztizálnak 1-es típusú cukorbetegséggel, gyakori hogy a kezdeti magas vércukor mellett magas ketonértékei is vannak. Megfordítva: ha folyamatosan sok inzulin van a szervezetben, pl.: azoknál, akik folyamatosan majszolnak valamit egész nap, számukra a zsírbontás szinte lehetetlen.
Egészséges emberekben is keletkeznek ketonok éhezés, fogyókúra vagy szénhidrátszegény diéta alatt. A ketogén diéták is ezen az elven alapulnak. A ketonok egy egészséges emberben nem tudnak az életveszélyes mértékig felhalmozódni, mert a hasnyálmirigy elég inzulint termel, hogy a féktelen zsírbontást megakadályozza. Egy 1-es típusú cukorbeteg viszont szinte semmi inzulint nem termel, így nincsen ami gátolná a zsírbontást, ezért ez kontrollálatlanul sok keltontestet eredményez.
2-es típusú cukorbetegeknél is termelődhetnek ketonok, de korántsem olyan mennyiségben, mint az inzulinhiánnyal rendelkezőknél. Ez azért van, mert a 2-es típusú cukorbetegek még termelnek inzulint, ami ugyan megakadályozza a féktelen zsírbontást, de a saját inzulin mennyisége viszont már kevés a vércukorszint alacsonyan tartásához. Ez a még termelődő inzulinadag megvédi őket a ketózis életveszélyessé válásától.
Mikor alakul ki a ketózis?
- 13,9 mmol/l -nél magasabb értékeknél, mert a vércukoremelkedés oka nagy valószínűséggel az inzulinhiány.
- Inzulinterápia abbahagyásánál / inzulinadag elfelejtésénél, mert akkor ugye szintén nincs inzulin a szervezetben.
- Inzulinpumpa meghibásodásánál, mert a pumpa az inzulin adagolását felfüggeszti.
- Súlyos- vagy lázas betegségeknél, mert ilyenkor a szervezetnek hirtelen nagyobb lesz az inzulinszükséglete. Ez egyébként a leggyakoribb oka a ketoacidózisnak.
- Diagnózis felállításakor, mert ekkor még arról sem tudunk hogy a szervezetben elfogyott az inzulin.
- Lejárt inzulin adásakor, mert ilyenkor már kevesebb az inzulintartalma az ampullának.
- Az inzulinpen medhibásodásakor (tű bedugult/eltörött/nem volt megfelelően felcsavarva, ampulla megrepedt, gomb beragadt), mert nem jut inzulin a szervezetbe.
- Kortizonnal való kezeléskor. A kortizon stresszhormon, így megemeli a vércukrot.
- Az újfajta "SGLT-2 gátló" tablettás kezelésnél.
Tünetei:
hasfájás
hányinger
hányás
kiszáradás
izomgörcsök
izomgyengeség
sok vizelet
nagy szomjúság
acetonszagú lehelet
álmosság
fejfájás
tipikus mély légzés:
A ketonokat mi magunk is mérhetjük a vérben vagy a vizeletben. A vérben mérni ugyanúgy kell, mintha egy vércukormérést végeznénk. Ketontesztcsíkra és ketonmérőre lesz szükségünk. A Freestyle Libre 2, Freestyle Prcision Neo, CareSens Dual vagy az Optimum Xceed kettő-az-egyben méri a vércukrot és ugyanazon a helyen a ketonokat is.
Mit kell tenni ha 13,9 mmol/l fölé megy a vércukrunk vagy tüneteink vannak?
1. Megmérni a vércukrot.
2. Megmérni a ketonokat.
- A vérben 1,0 mmol/l (11 mg/dl)-es érték fölött megemelkedett. Ez alatt normális, hiszen a zsírbontásból származó ketonok a szervezetünkben lehetnek anélkül hogy problémát okoznának.
- A vizeletcsíkon 1 perc után minél sötétebb a lila szín, annál több a keton a vizeletben. Ez alapján lehet +, ++, +++ vagy ++++ eredményünk.
3. Ha nincsenek tüneteink és a ketonok + vagy 1,5 mmol/l alatt:
- Igyunk nagyon sok 2-3 liter vizet 2-3 órán belül, hogy a vizelettel távozzonn a szervezetünkből a keton.
- A napi teljes inzulinszükségletünk 20%-át adjuk be magunknak egyszerre. Pl.: Naponta 7-5-6 egység gyors inzulint adunk be magunknak, plusz 12 egség bazál inzulint az összesen 30 egység a napi inzulinszükségletünk. Ennek a 20%-a 6 egység. Tehát 6 egység inzulint beadunk egyszerre ha ketózisban vagyunk.
- Nem mozgunk, hanem leülünk egy székre és várunk. Az izommunkához még több energiára van szükség amely ismét a zsírbontást turbózza fel, és így még több ketontest keletkezik.
- Nem eszünk szénhidrátot, mert nem akarjuk súlyosbítani a magas vércukorértékeket. Hiszen a cukor ott van a vérben, csak nem tud bejutni a sejtbe.
- Nem alszunk, hanem vércukrot- és ketont ellenőrzünk óránként.
4. Ha tüneteink vannak magas vércukor- és ketonértékekkel kombinálva, akkor azonnal fel kell hívni az orvosunkat vagy az ügyeletet, mert nagy valószínűséggel kórházi ellátásra van szükségünk.
Tünetmentes állapotban az a célunk, hogy 2-3 órán belül a vércukrunk 11 mmol/l alá essen és a ketonok a vizeletben negatívak legyenek. Ha nem így történik, de még mindig nincsenek tüneteink, akkor ismét a fent említett folyamatsort kell elvégezni. Ezen kívül érdemes megnézni az inzulinpent, hogy leadja-e egyáltalán az inzulint. Ezt úgy tehetjük meg, hogy két egységet a levegőbe spriccelünk és nézzük, hogy jön-e ki inzulin a kanülön. Valamint meg kell nézni a pumpát hogy nincs-e esetleg valami technikai problémája (eldugult a kanül, az inzulinadagoló csőbe levegő került, a pumpa észrevétlenül kikapcsolt, stb.).
Az itt leírt információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a személyes orvosi konzultációt.